wczytywanie strony
728 457 032 biuro@lucky.edu.pl


Certyfikaty i egzaminy językowe z angielskiego


    Certyfikaty i egzaminy językowe z angielskiego – czy to w ogóle ma sens? Przeczytajcie ten artykuł przygotowany przez naszego dyrektora metodycznego Centrum Egzaminacyjnego Lucky School.
    Od kilkunastu lat w Polsce można zdawać egzaminy językowe renomowanych zagranicznych uniwersytetów oraz firm certyfikujących. Moda na „certyfikat” rozpoczęła się jeszcze w latach 90-tych kiedy na rynku pojawiły się egzaminy Cambridge z języka angielskiego prowadzone przez British Council. Dzisiaj w XXI wieku, posiadanie dokumentu potwierdzającego naszą znajomość języka obcego jest dla wielu celem w rozwoju zawodowym, dla innych przyjemnością. To również dobra metoda weryfikacji naszych umiejętności i wiedzy oraz potwierdzenie nabytych kwalifikacji. Jednym z coraz częściej cenionych na rynku certyfikatów oprócz Cambridge stały się również egzaminy Pearson Test of English (PTE General), które są zdecydowanie bardziej życiowe.
    Bez względu na motywację jaką się kierujemy, warto zastanowić się nad uzyskaniem certyfikatu językowego. Osobom posiadającym certyfikat językowy łatwiej będzie szukać pracy w kraju (międzynarodowe korporacje) jak i zagranicą, gdzie wiele firm wymaga potwierdzenia swoich kompetencji językowych międzynarodowym certyfikatem uznawanym w ich kraju – mówi Łukasz Strzelecki, ekspert w dziedzinie Business English i egzaminów językowych, wieloletni lektor i dyrektor szkoły językowej Lucky School. Coraz częściej młodzi Polacy wyjeżdżają na zagraniczne studia do Wielkiej Brytanii, USA Niemiec czy Hiszpanii. Tam też potrzebne są zdane egzaminy jak np. TOEFL. Awans zawodowy to często postawienie przed pracownikiem celu zdobycia kilku certyfikatów w tym językowego.
    Certyfikat to potrzeba XXI wieku

    ✅Zbędny papier czy przydatny dokument?
    Takie pytanie możemy zadać sobie kiedy myślimy o zdaniu egzaminu językowego. Pamiętajmy jednak, że w XXI wieku, nasza znajomość języka będzie sprawdzana coraz częściej. Zaczyna się to już od 8 klasy szkoły podstawowej, kiedy zdajemy nasz pierwszy życiowy egzamin. Następnie matura, studia, rozmowa o pracę, wyjazd na wczasy zagraniczne też weryfikuje nasza znajomość języka. Nie bez znaczenia umiejętności językowe mają przy prowadzeniu zajęć w przedszkolach przez nauczycieli edukacji przedszkolnej lub wczesnoszkolnej w klasach 1-3. Oni również powinni mieć potwierdzoną wiedzę znajomości języka na poziomie co najmniej B2.

    ✅Jaki egzamin wybrać?
    Na rynku dostępnych jest wiele egzaminów językowych w zależności od języka i poziomu na którym chcemy go zdawać. Zanim podejmiemy decyzję jaki wybierzemy warto jednak dowiedzieć się więcej o każdym z nich, ponieważ wydanie od 500 do 800 zł może zakończyć się sytuacją  w której mamy certyfikat w ręku, ale niestety ze względu na ocenę na nim lub jego rodzaj nie zostanie on uwzględniony. Tu dobrze odnieść się do ustawy, która reguluje kwalifikowalność certyfikatów na polskim rynku. Patrząc na rozpiętość egzaminów językowych z angielskiego mamy do wyboru co najmniej kilka ciekawych pozycji. Są nowoczesne egzaminy PTE General na wszystkich poziomach zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Mamy dużą rozpiętość egzaminów zawodowych i biznesowych LCCI, które są dobrze postrzegane przez przedsiębiorców i koncerny zagraniczne. Są również egzaminy TGLS, TOEFL, IELTS, które pomogą nam w zdobyciu upragnionych studiów zagranicznych. Ostatecznie są FCE/CAE, które są dobrze znane, ale bardzo niepraktyczne w dzisiejszym świecie.

    ✅Kto mnie przygotuje do egzaminu – jaki rodzaj nauki wybrać?
    Każdy uczy się inaczej i ma inne predyspozycje. Grunt to wybór dobrej drogi dla siebie. Jeśli czujesz, że potrzebujesz gruntownego przygotowania to nauka indywidualna będzie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli grupa potrafi zmotywować cię do nauki to wybór kursu z innymi osobami, które mają cel zgodny z twoim jest dobrym rozwiązaniem. Tak naprawdę liczy się to aby zajęcia prowadził lektor, który zna egzamin od podszewki i jest w stanie zdradzić ci tajniki egzaminu, który będziesz zdawał. Wielu lektorów twierdzi, że potrafi dobrze przygotować ucznia, ale nigdy nie trzymało prawdziwego testu w ręce. Dlatego dobrze jest zaufać Centrom Egzaminacyjnym, które posiadają wykwalifikowanych nauczycieli i metodyków, którzy podadzą ci egzamin na tacy a ty zdasz go bez westchnienia.

    ✅Ile to kosztuje i kto sfinansuje moją naukę?
    Koszt egzaminów możemy szacować od blisko 500 aż do 1200 zł. Zależy to od poziomu jaki chcemy zdawać oraz od ilości chętnych a także od samego rodzaju egzaminu. Pamiętaj, że bardzo często egzamin i jego przygotowanie refundowany jest przez twojego pracodawcę lub też fundusze takie jak KFS czyli Krajowy Fundusz Szkoleniowy.